Yazı Detayı
07 Nisan 2015 - Salı 08:00 Bu yazı 1192 kez okundu
 
Eğitim Nedir?
Sedat Güven
sedat@gsem.com.tr
 
 

Kişinin yaşadığı toplum içinde değeri olan , yetenek, tutum ve diğer davranış biçimlerini geliştirdiği süreçlerin tümüdür.

Eğitim, önceden saptanmış esaslara göre insanların davranışlarında belli gelişmeler sağlamaya yarayan planlı etkiler sürecidir.

Eğitim; bireyin davranışlarındaki yaşantısı yoluyla kasıtlı olarak ve isteyerek değişme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü gibi eğitimin bir çok tanımı yapılabilmektedir. Ancak, günümüzde çoğunlukla tercih edilen tanım:

“Bireyin davranışında, kendi yaşantısı yoluyla ve kasıtlı olarak istenilen yönde( eğitimin amaçlarına uygun ) değişme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu tanıma göre;

 • Eğitim bir süreçtir.
 • Eğitim sürecinde, bireyin davranışlarının istenilen yönde değiştirilmesi amaçlanmaktadır.
 • Davranışlarındaki değişme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.
 • Eğitim sürecinde bireyin kendi yaşantıları esastır.

  

Eğitimin süreci

Eğitimin üç temel öğesi vardır.

 1.  Amaç
 2.  Öğretme ve öğrenme etkinlikleri
 3.  Değerlendirmeler


Eğitim amaçla başlar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam eder ve değerlendirme ile son bulur. Sürecin bu mantığı bütün kültürler için aynıdır. Amaçların içeriği ve öğrenme için kullanılan öğretme yöntemleri kültürden kültüre göre değişebilir, fakat sürecin doğası değişmez. 

Peki motosiklette eğitim almak neden önemlidir.

Şimdi diyeceksiniz ki, ne var canım, bisiklet gibi işte, dengeyi sağladın mı kullanırsın, iki bilemedin üç günde de trafiğe çıkarsın o kadar da zor değil.

Sokaktan hiç motosiklet kullanmamış birini çevirip yarım saat gösterseniz eminim o da trafiğe çıkar. İşte neden sürüş eğitimi almalıyız sorusu da tam bu noktada ortaya çıkıyor aslında. Kullanıyoruz ama doğru kullanıyor muyuz?

Bu tür sürüşler yani tecrübe ederek, tecrübe kazanarak öğrenmek de insanı geliştirir ancak bir deyim vardır “Tecrübe kötü bir eğitmendir, önce testi yapar sonra öğretir.”  Küçük bir çocuğu hayal edin, sobanın elini yakacağını bilmeyen, elini sobaya değdirdiğinde eli yandığında o çocuğa ne kadar baskı yapsanız elini asla o sobaya bir daha yaklaştırmaz, tecrübe etmiştir. Motosiklette de durum budur, bir tecrübe yaşarsınız ve onu bir daha yapmamaya çalışırsınız, tecrübe ederek öğrenmek süreci uzatacağı gibi motosikletten keyif almanız da zaman alacaktır.

Peki neden eğitim almalıyız, daha doğrusu, doğru sürüş tekniklerini neden öğrenmeliyiz? Bu teknikleri öğrenmeliyiz çünkü bizden öncekiler tarafından yıllarca denenmiş ve doğruluğu kanıtlanarak kural haline gelmişlerdir. Doğru bir tanedir, bizler sadece ona farklı yollardan ulaşmaya çalıştığımız için bizim doğrumuz en doğru gibi gelir. Oysa kurallar ve motosiklet ile ilgili kaide haline gelmiş şeyler aslında tecrübeler doğrultusunda ortaya çıkmış doğrulardır.

Bizler günlük hayatımızda motosiklet kullanırken aslında çoğunlukla farkında bile olmadan genel sürüş tekniklerini kullanmaktayız. Ama çoğunlukla bir eğitimimiz yoksa ya bunları yanlış uyguluyoruz ya da uygulamıyoruz. Bu yüzden kimilerinin elleri kolları, vücudunun bazı yerleri ağırır, kiminin kasılmaktan her yanı tutulur, kimi yanlış fren yapmaktan, yanlış viraj almaktan, viraj çizgisini tutturamamaktan ya da benzeri şeylerden yakınır, hatta bunlar neticesinde ölümcül kazalar yaparlar. Hep okur ve duyarız, motosiklet kazalarının çoğu motosiklet sürücüsünün kendi hatasından olur diye. Bu bile aslında neden sürüş eğitimi almalı, doğru sürüş tekniklerini bu işin uzman eğitmenlerinden almamız gerektiğinin cevabıdır.

Eğitim almamız aslında bize olaylara  sistematik ve metodik şekilde yaklaşımımızı sağlar. Eğitim bizlere olaylar karşısında extra mesafe ve extra zaman kazandırır.

 

İyi bir sürücü olmanın koşulları nelerdir?

İyi sürücülerin eylemleri oldukça etkilidir.

Sebepleri de şunlardır,

 • Yüksek derecede konsantre olabilme yeteneği.
 • Doğru gözlem
 • Motosikletin hızını ve yönünü duruma göre ayarlamak.
 • Yol ve trafik koşullarındaki risklerin farkında olmak.
 • Tanımlanmış riskleri en aza indirecek biçimde davranmak.
 • Hem kendi sınırlarının hem de motosikletin ve yolun sınırlarının farkında olmak.
 • Motosikleti beceriyle kontrol etmek.
 • Yol güvenliğine katkıda bulunacak davranışlar sergilemek.

Tüm bunlar da doğru bir eğitim ile mümkündür. Bu ayki bölümümüzde eğitimin önemini paylaştık. Önümüzdeki sayılarımızda  motosiklet ileri sürüş teknikleri ile ilgili teorileri paylaşacağız ve siz okuyucularımızın ileri sürüş  ile ilgili sorularınızı cevaplayacağım.

Eğitim alan öğrencilerimizin deneyimlerini, eğitim hakkındaki görüşlerini ve eğitim sırasındaki yaşadıklarını paylaşacağız.  Hepinize güvenli sürüşler.

Eğitim Nedir?

 
Etiketler: Eğitim, Nedir
Yorumlar
Haber Yazılımı