301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Ekim 2015 - Pazartesi 07:46 Bu yazı 1177 kez okundu
 
Fren Balatalarının Kullanım Süresi
Ali Ekber Ekici
 
 

Fren balatalarının çabuk bitmesindeki etkenler birden fazla nedenden kaynaklanmaktadır. Sıralayacak olursak kullanımdan kaynaklanan nedenlerin yanında teknik, balatanın kalitesi, ve iklim şartları da etken olmaktadır. Bunların üzerinden sırası ile gidecek olursak ilk sırada kullanım gelmektedir kullanım derken sürüş esnasındakinin yanı sıra sürüşten önceki yapmamız gerekenlerde buna dahildir. 

 

Nelerdir bunlar sıklıkla karşılaştığım gözlemlediğim ve maalesef ne kadar dikkat etsem de benimde yaptığım nedenlerden biri şehir trafiğinde ani gelişebilecek durumlara karşı frene basmak için ayağımızı sürekli firen pedalının üzerinde bekletmemiz firene basma süremizi kısaltmak için çok iyi olsa da uzun yolda kullandığımızda veya biraz dikkat etmediğimizde trafik rahatladığı zamanlar biz frene basmasak da ayağımızın ağırlığı pedala bir basınç uygulamakta buda özellikle disk frenler çok hassas olduğundan balataların diske sürtünmesini artırmaktadır. Sonuç olarak bu sürtünme sonucunda disk aynamızın rengi kararmakta ve balatamızı çabuk bitirmektedir. 

 

Bunu böylemi yapıyoruz acaba diye soracak olursa gidip motorumuzun disk aynalarına bakalım eğer aynaların yüzeyinde renk değişikliği varsa beyaz değil de kızarma yada kararmaya kadar gitmişse kullanımımıza dikkat edelim. Bunlar her kullanımdan önce olmasa da kullanım sıklığımıza göre periyodik dönemlerde gözle ve elle dokunarak disk frenler için kontrol etmek gerekmektedir.
Disk aynalarının yüzeylerinde çizilme var mı gözle veya elle dokunduğunuzda rahatlıkla görecek veya hissedeceksinizdir. 

   

 

 

 

 

 
Etiketler: Fren, Balatalarının, Kullanım, Süresi
Yorumlar
Haber Yazılımı