301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
14 Aralık 2017 - Perşembe 02:27 Bu yazı 1255 kez okundu
 
FUARDAN ÖNCE
Aslı Kafkas
aslikafkas@gmail.com
 
 

Her sene severek,  ilgi ve merak ile koşa koşa gittiğim Motosiklet fuarlarının sonunda  bir daha asla gelmeyeceğim  diyerek çıktığımı çok iyi hatırlarım. 

O kalabalık, o kuru gürültü, o keşmekeş, omuz omuza giriş ve çıkış telaşı tüm heyecanı bir çırpıda söndürür ve daha o dakika “hay Allah niye geldim ki” diye düşündürür beni.

Fuarda stant alan firmalar tabii ki kendi ürününü ön plana çıkarmak için çeşitli görsel şovlar  ve stant mankenleri ile dikkat çekmeye çalışır.  İşte tam da bu noktada içim kanar. Stant da bir motosikletin kenarında ki o genç manken kızlara gözüm ilişir herkes gibi ama farklı sebeple tabi, kamera arkasını düşünürüm, yüzlerce binlerce aç gözlü bakış, motosiklet den çok kadraja kızları yerleştirme telaşı, yanında ki arkadaşını motosiklet yanında ki kız ile  aynı anda fotoğraflayabilme gayreti, gereksiz sorular ile kızları meşgul etme çabası…. Kimse  o kızların orada ne için bulunduğunu sorgulamaz, çoğu üniversite öğrencisidir, ajansa üyedir ve fuar olunca davet edilir, cüzi bir ücret ile tüm gün o verilen saçma sapan kıyafetleri giyer, incecik topuklu ayakkabılar üzerinde durmaya çalışırlar. İçlerinden, “gün bitse de eve gitsem, uzatsam ayağımı” diye düşünürler. Kısa molalarda ayakkabılarını çıkarıp stant arkasında ayaklarını ovuştururlar. Fuarda ayak üstü sohbet ederim onlarla, fizik, matematik, İngilizce, mühendislik, sınıf öğretmenliği okuyanlarına denk geldim daha önce, okul harçlığı için geliyoruz diyorlar tabii, fuar görgüsüzlerinin fotoğraf karelerine girmek için değil! 

Burada büyük görev, fuarda stant alan motosiklet firmalarına düşüyor, mankenlerine full korumalı kıyafet giydirseler, hem korumalı giyinme konusunda bir algı oluştururlar ki bu en büyük sorunu bu camianın, hem de o stant mankeni kardeşlerimiz daha rahat, art niyetli bakışlardan bir nebze uzak bir atmosferde çalışmış olurlar. Şahsen ben file mont giymiş , altında file ya da kevlar pantolon olan ve bunu şık bir motosiklet botu ile tamamlamış bir manken görsem o stant markasına karşı çok daha fazla saygı duyarım. 

Şahsi düşüncemdir… fikir yerini bulursa ne mutlu….

Aslı

 
Etiketler: FUARDAN, ÖNCE,
Yorumlar
Haber Yazılımı