Yazı Detayı
07 Nisan 2015 - Salı 08:06 Bu yazı 944 kez okundu
 
İleri Sürüş Nedir?
Sedat Güven
sedat@gsem.com.tr
 
 

 İleri Sürüş Nedir? 

Motosikleti sürmenin, güvenli, beceri dolu ve eğlenceli bir şeklidir. İleri sürücüler, etraflarındaki değişen koşullara karşı çok daha fazla gözlemci ve öngörülüdürler. Bu sebeple de, her türlü duruma karşı ihtiyaçları olan zaman ve mesafeyi yaratmak adına sürüşlerini planlayabilirler. 

Makinenin pozisyon ve hızını güvenli, sistemli, yumuşak ve akıcı bir şekilde kontrol edebilerek, yol ve trafik koşullarını ilerleme-progress sağlamak adına beceri ve sorumlulukla göze batmadan kullanabilmek yeteneğidir.

Bu beceri, pozitif ama saygılı bir tavırla birlikte; konsantrasyona, etkili çok genel bir gözleme, öngörü ve planlamaya dayalı yüksek standartlarda bir sürüş yeterliliği gerektirmektedir. Bu yeterlilik aynı zamanda motor hakimiyeti ile birleşik olmak zorundadır.

Makine hep, doğru zamanda yolun doğru yerinde, doğru hızda ve o hıza göre doğru viteste ve her zaman ileride görülen açık alan dahilinde, yolun kendi tarafında güvenle durabilecek şekilde seyahat eder durumunda olmalıdır.

 

İleri Sürüş Neden İlginizi Çekmeli?

Bu soru bizlere en çok sorulan sorudur. İşte size ileri sürüşün ''öğrenmeye değer'' olduğuna dair birkaç sebep;

  • Gelişmiş sürüş teknikleriniz sayesinde, sürüş maliyetleriniz ciddi anlamda azalır.
  • Kasko poliçelerinizde indirim avantajınız olacaktır.
  • Sürüşünüzden siz ve artçınız çok daha fazla keyif alırsınız.
  • Sürüşleriniz çok daha fazla ve gerçek anlamda güvenli, keyifli hale gelir.
  • Sürüşünüz bir gün bir hayat kurtarabilir, bu siz de olabilirsiniz.

 

Daha İyi Bir Binici Olabilmek için Ne yapmalı?

İleri Sürücüler, içgüdülerinin onlara söylediklerine göre aktif olarak devamlı tarama ve analizler yaparak, her türlü durumda kolay ve güvenli bir şekilde başa çıkabilmelerini sağlayan, öncesinden öngörmeyi ve plan yapmayı öğrenmişlerdir.

En iyi biniciler bunu ''sistematik'' bir şekilde sürerek yaparlar.

Motosiklet sürücüsüi olarak, sürüş sırasında, kontrolleri kullanarak değiştirebileceğiniz sadece iki şey vardır: YÖNÜNÜZÜ ve HIZINIZI değiştirebilirsiniz. Bu kadar basittir. 

Daha iyi bir sürücü haline gelirken, hem kendiniz hem de başkaları için GÜVENLİĞİN  her şeyden önemli olduğunu öğrenirsiniz. Herhangi bir kazaya karışma risklerini azaltmak için, ileri sürüş tekniklerini nasıl ustalıkla kullanacağınızı öğrenirsiniz.

Birçok sürücü, hataları henüz ciddi kötü sonuçlar doğurmadığı için, farkında olmadan motorlarını kötü bir şekilde kullanmaktadır.Hatta bu sebeple yanlışları alışkanlıklar haline gelmiştir. Ortalama biniciler kazalarını kendi dikkatsiz ve düşüncesiz sürüşleriyle ilişkilendirmezler. Ama ne yazık ki zayıf planlama zayıf performansı teşvik eder.

İleri Sürücüler, kendi sürüşlerindeki hataları azaltmakla beraber, bir yandan da başkalarının kazasına karışma risklerini de yok etmeyi mutlak olarak amaçlarlar. En iyi durumda bir kaza can sıkıcı ama en kötü durumda ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabilir.

Bu sebeple ileri sürüş, tehlikeli durumların üstesinden gelmek için gerekli olan değerli zaman ve mesafeyi sağlayan, son derece basit, etkili, yeterli, her zaman, her şekilde uygulanabilir bir sistemli sürüş ile mümkün olmaktadır. İleri sürücü hiçbir zaman ansızın olabilecek durumlarla karşılaşmaz. “Aniden” kelimesi sürüş lugatında yer almaz.

Bütün bunlarla beraber İleri sürücü, yasalara uygun, güvenli ve kimseyi rahatsız etmeyen planlı bir çabukluğa da sahiptir. 

İleri Sürüş Nedir?

Sorularınız için

sedat@gsem.com.tr

 
Etiketler: İleri, Sürüş, Nedir
Yorumlar
Haber Yazılımı