301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Ekim 2015 - Pazartesi 07:29 Bu yazı 1405 kez okundu
 
Kaç Cc Değil Kaç Kilowatt!
Alpaslan APAK
alpaslanapak@yahoo.com
 
 

Önce deneme amaçlı üretilmeye başlanan elektrikli motosikletler, gelişen teknolojisiyle gücüne güç kattı. Çok yakın gelecekte fosil yakıtın yerini almaya hazırlanıyor

Hızla artan elektrikli araç modellerinin yanında; motosiklet sektöründe de bol çeşitle, değişik modellerle birçok ürün görmek mümkün. Egzozundan siyah duman püskürtmeden, gürültülü sesler çıkarmadan aynı performans ve keyif sürüşünü veren modeller hem dünyada, hem de Türkiye’de yollarda dolaşmaya başladı. 

 

Dünya markası markaların da prototip olarak ürettikleri, seri üretime geçme aşamasında hazırlıklar yaptığı elektrikli motosikletler yakın bir gelecekte sessiz sedasız güçlerini yollarda sergilemeye başlayacaklar. Önemli olan klasik motor tutkunlarının buna hazır olup olmadığı

ZERO

Türkiye’de de satışa sunulan 2015 yılı için elektrikli motosikletler segmentinde en kapsamlı marka seçilen Zero,  saatte 165 kilometre hız yapabiliyor. Diğer örneklerde olduğu gibi yağ, buji, filtre gibi sarf malzemelerine ihtiyaç duymadan sürücüsüne aynı keyfi yaşatıyor. 

 

Sıfırdan 100 kilometre hıza 3.3 saniyede çıkabilen Zero, sessiz ve hızlı bir model olarak ilk sırada yer alıyor. Trafikle ilgili plaka ve ruhsat işlemleri tamamlanan Zero; İstanbul ve Antalya caddelerinde sessizce gücünü gösteriyor. 

 

Amerikan motorize polis teşkilatı birçok şehirde Zero elektrikli motosikletleri görev amaçlı kullanmaya başladı bile…


Brammo Empulse

Polaris, Victory ve İndian Motosiklet üreticisi, 2015 yılı Ocak ayında Brammo ‘elektrikli motosiklet işine girerek piyasada yerini aldı. Özellikle ABD’de çok satan bir marka olarak yollarda dolaşıyor. 5 saniyenin altında bir zamanlamayla 100 kilometre hıza çıkabiliyor.


Lito Sora

Karbon fiber yapı, uçak teknolojisinde kullanılan alüminyum, yumuşak deri detayları ve dokunmatik ekran kontrolleri sayesinde lüks bir yolculuk yaparak, bir elektrikli bisiklet ilk sürekli değişken şanzıman (CVT) ile birleştiriyor. Lito saatte 190 kilometre hıza çıkabilirsiniz. 


Brutus V9

Şık bir superbike istiyorsanız vahşi Brutus buna en iyi örnek. Bu arada, ciddi güç ile klasik stili birleştiren bir model olmasının yanında, yüksek torkuyla saatte 185 kilometre bir hıza çıkabilir. Brutus şehir içi sürüş 450 kilometre ve en büyük pil ile menzili uzun elektrikli motosiklet arasında yer alıyor


Energica EGO

Superbikes tarzında üretilen elektrikli motosikletlere İtalya’nın da cevabı bu modelle geliyor. ve EGO’nun stil ya da performansı göz ardı edilecek gibi değil. 3 saniyenin altında saatte 100 kilometre sürat ve saatte 240 kilometre hıza ulaşıyor

Misyon R

Misyon R 160 beygir gücü ve 15 kWh modelinde 3 saniyede saatte 100 kilometre sürat ve saatte 240 kilometre bir hıza çıkabilir. 

Lightning LS-218

Bu elektrikli motosiklet 2013 yılında Bonneville saatte 350 kilometre hıza çıktığında büyük sansasyon yaptı. 200 beygir gücü kullanarak, LS-218 kendi rekor hıza yolda yaklaşık 2 saniye içinde saatte 100 kilometre ulaşabilir. 20 kWh batarya paketi ile 290 kilometre menzile sahip. 
Etiketler: Kaç, Cc, Değil, Kaç, Kilowatt
Yorumlar
Haber Yazılımı