301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
17 Aralık 2015 - Perşembe 10:51 Bu yazı 2705 kez okundu
 
Kış Lastiği Seçimi ve Bakımı
Ali Ekber Ekici
 
 

Kışın motosiklete binmek farklı, farklı olduğu kadarda zevklidir.Doğru lastik, kıyafet ve tecrübe ile güvenlikten de ödün vermeden keyif alabilirsiniz.


Ülkemizin en sıcak illerinde bile yaylaya doğru bir iki saatlik bir sürüşle karlı dağlara çıkabiliyorsunuz. Düşünsenize karda mangalda sucuk ekmeğin arasına dürüm yapıp yediğinizi, arkadaşlarınızla kartopu oynadığınızı, sonra sıcak bir çay, yeni yemek yemiştim ama canım çekti bile gerisini yazmama gerek yok. Herkes kendi programını yapsın. Kışın da motosiklete binmeye devam. Gerçi pek çok arkadaşımız bunu yapıyor ama ben yine de yazayım dedim.

Gelelim bunun benim köşemle alakasına, benim teknik destek vermem lazım evet ama ne yapayım bende kışın motosiklete binenlerdenim. Karda sucuk mangalın keyfi bir başka oluyor.

 

Bende bundan bahsedeyim dedim. Cross veya enduro motoru olmayan arkadaşlar da üzülmesin. Kendilerine göre güzergâh belirleyip, asfalttan çok dışarı çıkmadan, yola yakın yerlerde hem yolun hem de sucukların tadını çıkartabilirler.

Lastik Seçimi Doğru Olmalı

 

Evet, gelelim teknik desteğe lastik seçimini doğru yapmak lazım. Her sürücü kendi motosikletinin modeline göre kışlık yumuşak lastik seçmeli. Su kanalları daha derin, suyu daha iyi tahliye edecek lastikler seçmeli.

 

Lastik Basınçlarını Kontrol Etmeli

 

Lastik hava basıncı ne çok yüksek basınçlı olmalı ne de çok düşük olmalı. Yüksek basınçlı lastiklerde lastikler fazla sertleşir ve yere tutunması azalır. Lastik basıncı düşük olan lastiklerin su kanalları kapanır, su tahliye hızı azalır. Bu da lastiğin yere tutunmasını azaltır.

 

Düşük Lastik Basıncı Yeri Daha İyi Kavramaz

 

Bazı sürücüler tecrübelerine dayanarak “Düşük lastik basıncı yeri daha iyi kavrar “ derler.  Sadece o an buzun üstünde giderken daha iyi kavrar. Bunun nedeni düşük basınç değildir. Özellikle otomobil lastikleri buzda patinaj çekmesin diye yaparlar ve o kısa mesafede buzu geçinceye kadar faydası olur. Ama uzun mesafelerde kesinlikle yol tutuşunu düşürür.

 

Hadi yola hazırlanalım karda sucuk ekmek yemek için güzergâh belirleyin ekibinizi kurun afiyet olsun.

 
Etiketler: Kış, Lastiği, Seçimi, Bakımı,
Yorumlar
Haber Yazılımı