Yazı Detayı
26 Ekim 2015 - Pazartesi 07:43 Bu yazı 835 kez okundu
 
Konumlanma
Sedat Güven
sedat@gsem.com.tr
 
 

En Önemli Unsur Güvenliktir Ve Asla Başka Bir Avantaj Uğruna Güvenlikten Ödün Verilmemelidir.

ürüş ile ilgili en önemli konulardan biri motosikletinizi yolun neresinde konumlandırdığınızdır. Bu hünerleri pekiştirmenin yollarını ve teoriyi sürüşümüze ne denli yansıtabildiğimizi değerlendireceğiz.

 

Tecrübeli sürücüler teoriyi zaten bileceklerdir. Bir sol virajda en iyi görüşe sahip olmak için bulunduğunuz şeridin sağ tarafında pozisyon alın; sağ virajlar için ise şeridinizin soluna doğru hareketlenin. Bu konum sayesinde virajın ne kadar dar olduğunu, virajdan sonra yolun hangi yöne gittiğini, ileride trafik veya bir başka engel olup olmadığını, karşı yönden neyin geldiğini, virajın içerisinde bir giriş ya da işaretlerle gösterilmemiş bir yol ayrımının bulunup bulunmadığını görebilirsiniz. Bütün bu bilgiler viraja ne hızda gireceğinize karar vermeniz açısından can alıcı öneme sahiptir. Unutulmaması gereken hayati önem taşıyan konular da konumlanma aşamasında yolun sağı veya solunda konumlanırken olmazsa olmazlarımıza dikkat etmeliyiz, nedir bunlar;

 

Konumlanmanın üç önemli aşaması vardır,

Bulunduğunuz konum güvenli olacak

Bulunduğunuz konumda tutuş olacak

Bulunduğunuz konumda iyi bir görüş olacak.

 

Bir çok sohbette eğitim aldıktan sonra insanlar çok sağa yanaştıkları için kaza yada düşmeye neden olan sonuçlarla karşılaşıldığı konuşuluyor. Bu kozmetik dinleme sebebiyle oluşan eksikliktir. 

 

Eğitim Sırasında dinleme şekillerini de gözden geçirelim.

Kozmetik Dinleme

Sohbet Dinleme

Derin Dinleme

 

Eğitmeniniz size bilgi verirken can kulağı ile dinlemez anlattığı konudan sadece birkaç temel özellik aklınızda kalırsa yukarıda bahsettiğim sohbetin konusu olmanız içten bile değil. Sola dönen virajda sağda olmak bizlere avantaj sağlar ancak o konumun güvenli değilse, tutuş yoksa eğitmen söyledi diyerek orada bulunmak kazaya davetiye çıkarabilir. Bulunduğunuz konum güvenli olacak, tutuş olacak ve görüş olacak. Sadece görüş için orada bulunmamamız lazım. En sağda çakıl, kum, ıslaklık varsa görüş avantajı için orada olmamız başımızı derde sokar.

 

Virajlarda daha geniş pozisyon almak daha iyi bir çizgi tutmanızı da mümkün kılar. Örneğin açık bir sol virajda yolun kenarından ortasına (şeride) ve tekrar yol kenarına kıvrılan bir çizgiyi izlemek baştan sona şeridinizi ortalamanıza kıyasla çok daha yumuşak ve verimlidir.

 

Tabiki daha ölçülü davranmamızı gerektiren faktörler vardır; girişler, su yolundaki çamur,  yoldaki çukurlar, aşağı sarkmış ağaç dalları, su birikintileri ve benzeri durumlar sizi yolun en kenarına açılmaktan alıkoymalıdır. Sol virajlarda ise trafik sizi kısıtlayan en önemli faktördür. Bunun nedeni önünüzdeki aracı solladıktan sonra hızınızı ayarlamak için virajın ortasına doğru kaymanızdır.

 

Motosiklet kullandığınızda bilinçli olarak motoru nerede konumlandırdığınızı görmek için çaba sarfedin. Gerçekten bir sağ viraja yaklaşırken olabildiğince sola açılıyormusunuz? Çoğu kimsenin yol kenarında birikmiş tozun üzerinde, omuzları çalılara sürtecek kadar kenara açılmak istememesi anlaşılır olsa da, en kırsal yollarda dahi güvenle yol kenarına yaklaşmanız mümkündür.

Sol virajda konumlanma,

Bir sol viraja yaklaşırken şeridin ortasında pozisyon almak sizi karşıdan gelen trafikten uzak tutar, ama virajın içini veya çıkışını görmenize olanak vermez. Sağa doğru açılmak virajın daha büyük bölümünü daha erken açığa çıkarır. Daha çok bilgi almanızı sağlar.

 

Sağ Virajda Konumlanma,

Sağ virajlara yaklaşırken bulunduğunuz şeridin sol tarafına doğru pozisyon almanız virajın içerisini daha erken görebilmenizi sağlar. 

 

Yol üzerinde ideal konum pek çok şeye bağlıdır. Bunlar güvenlik, gözlem, yol ve trafik koşulları, trafiğin akışını değerlendirmek ve niyetinizin ne olduğunu açıkça belli etmektir.

 

Burada en önemli unsur güvenliktir ve asla başka bir avantaj uğruna güvenlikten ödün verilmemelidir.

 

Konum güvenlik açısından oldukça önemlidir. Konumu dikkatli seçen sürücü pek çok kaza tehlikesini azaltabilir ya da önleyebilir.

 

Konumu en güvenli olacağınız biçimde seçin.

Yağışlı havalarda virajlı bir yolda motosiklet sürerken öndeki aracın kuru izini takip etmek iyi bir fikirdir, ama sizi kendi yolunuzdan çok uzaklaştırmamasına dikkat edin. İdeal hattınızdan sapmaları engellemek için hızınızı düşürebilirsiniz.

 

Tehlikeli bir duruma yaklaşırken nasıl konum almalısınız?

Motosiklet kontrol sistemi tehlikelere güvenle ve yöntemli biçimde yaklaşmanıza olanak sağlar.

 

Bir tehlikeye yaklaşırken üzerinde olduğunuz yol koşullarının farkında olmanız ve size yeterli yol tutuşu sağlayacak bir hat üzerinde gitmeniz gerekir. Tehlikeler her yönden gelebilir ama yol kenarından gelecek tehlikelere tepki vermek için genellikle daha az zaman vardır.

 

TAKİP KONUMU

Trafiği izlerken önünüzdeki araçla aranızda güvenli bir mesafe olmasına özen gösterin.

 

 İki saniye kuralı yeterli olacaktır. Nedir bu iki saniye kuralı;

Önünüzdeki giden aracın bulunduğu konumdaki bir tabelayı, duran aracı ya da başka bir objeyi referans olarak görün. Araç oradayken binbir bin iki dediğiniz an aracı referans gördüğünüz yerde olduğunuzda doğru bir takip mesafesindesiniz demektir.

 

Önünüzde seyir halindeki araçla aranızda mesafe bulundurmanın avantajları şunlardır;

 

•Görüş iyi olur ve iki yana yapacağınız küçük konum değişiklikleriyle daha da iyileştirebilirsiniz

•Öndeki araç sizi uyarmadan sert bir fren yaparsa durabilirsiniz.

•Yağışlı havalarda öndeki araçtan gelen serpintilerden daha az etkilenirsiniz.

•Sollama konumuna geçmek için uygun zamanı daha rahatça ayarlayabilirsiniz.

 

ÖNDEKİ ARACI GEÇME KONUMU

Öndeki aracı geçme fırsatı çıktığında, sollama konumuna geçmek gerekir. Bu ivmelenerek çıkma asla olmalalıdır. Önce dik bir biçimde konumunuza geçmek ve daha sonra ivmelenmektir. Eğer bir tehlike gözünüze çarparsa ya da bir tehlike sezerseniz, normal izleme konumuna geri dönmeniz daha kolay olacaktır. 

 

Öndeki araca yaklaştığınızda sürücünün onu sollama niyetinde olduğunuzu anlaması gerekir.

 

DÖNME KONUMU

Dönme konumu trafiğe, güvenliğe, yol yüzeyi koşullarına, yoldaki engellerin konumuna ve bunların trafik üzerindeki etkisine bağlıdır. Dönmeye niyetli olduğunuz kavşağa en iyi yaklaşma şekli sağa dönerken sağdan, sola dönerken de ortadan gelmektir. Amacınız sola dönmekse ve karşıdan gelen trafik sizi rahatsız ediyorsa orta şeritten uzaklaşın. Amacınız sola dönmekse ve döneceğiniz köşenin sert bir açısı var da görülmüyorsa ya da yayalar, araçlar vs varsa çok fazla yaklaşmayın ama 13,60 jumbo Tır’ın dönerken sergilediği kuğu boynu şeklinde açıktan alarak dönmeyi tercih etmeyin.

 

Şehiriçi, araç takibi, Sollama, Dönme  konumlarından sonra virajlardaki konumlanma üzerine konuyu biraz açalım.

 

Sağa dönen virajlarda solda, Sola dönen virajlarda sağda konumlanmak avantaj sağlar demiştim. Bu pozisyonda olmak bize bilgi sağlar, daha iyi bir görüş yakalarız. Daha önce görür ve görülürüz. Avantajlıdır.

 

Viraja konsantre olurken yolun kenarını görmek için çevresel görüşünüzü mü kullanıyorsunuz, yoksa dikkatiniz viraj ve kulağınızın yanında fısıldayan çalılar arasında eşit olarak bölünmüş halde mi? Eğer dışarıda kalmak için kendinizi zorluyor, dişlerinizi gıcırdatıyor ve bakışlarınızı ikide bir yol kenarını veya ön lastiğin nerede olduğunu görmek için kaydırıyorsanız bundan vazgeçin. Birkaç santim içeriye gelip, kendinizi güvenli hissettiğniiz kadar açıkta pozisyon aldığınızda dikkatinizi önünüzdeki viraja odaklayabilirsiniz. 

 

Açıkta pozisyon alırken rahat olmanın anahtarı pozisyonu erken almaktır. Kendinizi güvende hissetmeniz ne kadar dışa açıldığınızdan çok, ne kadar önce dışa açılmış olduğunuzla ilgilidir. Ne kadar süre önce pozisyon aldığınızı kontrol edin. Pek çok sürücü bir omzunu indirip, viraja dönmeden bir veya iki saniye evvel dışarıya açılır. Eğer bu size tanıdık geliyorsa dışta aldığınız konumdan tam anlamıyla yararlanamıyorsunuz demektir. 

 

Bunun tek nedeni; pozisyonunuzu, önünüzdeki virajı değerlendirmenize yetecek kadar uzun bir süre koruyamıyor olmanızdır. İşleri daha  da zorlaştıran zihninizin ileriye bakmak, motoru yönlendirmek, belki vücut ağırlığınızı sele üzerinde yer değiştirmek, hızınızı kontrol etmek ve söylemeye gerek bile olmayan fren ve gaz ayarlamalarını yapmakla aynı anda meşgul olmasıdır. Ve bu noktada vites değiştirmeniz de gerekebilir. Tüm bu etkenler en uygun hızla viraja girme olasılığınızı azaltır.

 

Her şeyin üstüne bir de dönüş sırasında oluşan kuvvetlerin sizi birkaç km/s daha yavaşlatacağı düşünüldüğünde. Virajın ilk yarısında hız kaybederseniz ve kaybettiğiniz sürati geri kazanmak için virajın ortasından itibaren kaza yapmayacağınız sertlikte gar vererek çekişe yüklenirsiniz. Tüm bunlar sizi yavaşlatır. 

 

Daha iyi olan teknik dışarıya erken açılmak; elinizdeki zamanı virajı değerlendirmek ve dönüşe başlamadan önce hızınızı ayarlamak için kullanmak; sonrasında ise virajı sabit veya hafifçe artan gaz ile dönmektir. Bu sayede nereye gittiğinize odaklanıp, ilk fırsatta gaz vermeye başlayabilirsiniz.

 

Virajlarda görüşe odaklanabilmek önünüze çıkabilecek tehlikeleri bertaraf etmek istemenizle alakalı olsa da, hızlıcı sürüyor olmanızdan ötürü virajları birbirine bağlayabilmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için her zaman doğru yerde olmanız gerekir. Bu bir viraja girip diğer faktörlere konstantre olarak (ne kadar yol tutuşuna sahip olduğunuz, motoru ne kadar yatırdığınız veya ne kadar gaz kullandığınız gibi) görüşünüzü kaybetmek değil, her virajda görüşünüze hakim olabilmek anlamına gelmektedir.

 

Bir virajı güzelce döndükten sonra takip eden bir baş belasına dönüşüyorsa bunun sizin probleminiz olduğundan bahsedebilirsiniz. Virajlı yollarda arkadaşlarınız sizi geride mi bırakıyorlar? Eğer çok virajlı yollarda iki, üç veya dört tanesini keyifle atlattıktan sonra ile karşınıza gelen virajda sert bir şekilde fren yapıyor ve motorcu deyimiyle Yusuf’u hissediyorsan, virajları birbirine doğru olarak bağlayamıyorsunuz demektir.

 

Bu sizin bir dizi virajda çok hızlı sürdüğünüz anlamına gelmek zorunda değil. Altı çizilen problem bir virajdan sonraki için yanlış pozisyon alarak çıkmış olmanızdır. Hız nadiren yol üzerinde yanlış bir konumda olduğunuza vurgu yapar.

 

Doğru pozisyon alıp, virajları birbirine daha iyi bağlayabilmiş olsaydınız, arkadaşlarınızın yaptığı gibi hızınızı korumuş olma şansınız yüksekti. Sürüşünüzü düzeltmek için ilk yapmanız gereken, virajda motoru ne kadar yatardığınıza veya ne kadar hızlı gittiğinize odaklanıp görüşünüzü kaybetmemenize neden olmayacak bir noktaya kadar yavaşlamanızdır. 

 

Hızınızdaki 10 km az bir düşüş bile yeterli olabilir. Bir kez nereye gittiğinize odaklandıktan sonra her viraj çıkışında bir sonraki için doğru pozisyonu alabilecek konumda olmanız gerekir. Bu size virajları birbirine kaygan geçişlerle bağlama şansı verir. Sizi arkadan izleyen kişiler de kuğu gibi süzülüyor diye iç geçirebilir.  Ancak bunu başardıktan sonra hızınızı artırmak üzerinde kafa yormaya başlamalısınız. İyi Sürüşler.

 

 

 

 

 
Etiketler: Konumlanma
Yorumlar
Haber Yazılımı