301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
21 Ağustos 2017 - Pazartesi 05:22 Bu yazı 1217 kez okundu
 
Motosiklet Ehliyeti mi?
Murat Bozkuş
muratbozkus@msn.com
 
 

Neler Değişti Neler?

Değerli a2teker okurları Motosiklet Ehliyeti hakkında tüm bilgilere ulaşacağınız bu yazımızda aklınızdaki tüm sorulara cevap vermeye çalışacağım.

 

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır ?

 

Motosiklet ehliyeti almak için herhangi bir sürücü kursuna kayıt yaptırmak zorundayız kayıt yaptıracağınız sürücü kursuna giderken yanınızda bulundurmanız gereken evraklar olacaktır. Bu evraklar; Kimlik fotokopisi - Ehliyet fotokopisi (önceden herhangi bir ehliyet varsa) - 4 adet biyometrik resim -Saglık raporu - Sabıka Kaydı Yukarıda yazdığım evraklarla sürücü kursuna şahsen gitmeniz gerekiyor. Sevgili a2teker okurumuz sürücü kursunun ve sizin bazı yükümlülükleriniz olacaktır. Sürücü kursu alacağınız motosiklet ehliyeti için herhangi bir ehliyeti olanlara 12 saat direksiyon sürüş eğitimi hiç ehliyeti olmayanlar için ise 2 saat simülatör ve 12 saaat sürüş eğitimi vermek zorundadır. Eğitim vermeyen yada az eğitim veren kurumu lütfen uyarın ve hakkınızı isteyin. Önemli olan ehliyet sınavı değil motosiklet kullanmayı öğrenmektir. Lütfen eğitim veren kurumları seçin eğitimsiz yada yeteri kadar eğitim almadan trafiğe çıkmayın. Sizin yükümlülüğünüz ise ücreti zamanında ödemek ve eğitim saatlerinde eğitime katılmak.

 

Motosiklet Ehliyetinde Ne Gibi Değişiklik Oldu?

 

2918 sayılı trafik kanunu ve motorlu taşıt sürücü kursları yönetmeliği 2016 yılında değişti. Buna göre önceden sadece A1 ve A2 olan motosiklet ehliyeti artık M - B1 – A1- A2-A olarak değişti yani artık 5 farklı motosiklet ehliyeti var. Kısaca bilgi verecek olursam M – Motorlu bisiklet (mopet) 16 yasından itibaren alınır ve Herhangi bir ehliyeti olanlar kullanabilir B1- ATV ve Utv diye belirtilen 4 tekerlekli motosiklet - 16 yas gerekiyor ve Herhangi ehliyeti olan kullanabilir A1 – 11 kw gücü geçmeyen ve 125 cc’ yi geçmeyen motosikletler için - 16 yaş gerekiyor

 

A2- 35 kw gücü geçmeyen buda yaklaşık 500 cc civarındaki motosikletler için kullanılan ehliyet sınıfıdır 18 yas gerekiyor A – 35 kw üstü dahil tüm motosikletler için – 24 yas gerekiyor yada 2 yıl a2 sahibi olmak gerekiyor Hangi ehliyeti alabilirim diye düşünüyosanız motosiklet kullanım becerisi istemeyen sürücü kursları sizi hem trafiğe hem de ehliyet sınavına hazırlar ve istediğiniz ehliyet sahibi olursunuz. Motosiklet ehliyeti hayatınızda 1 kez alırsınız ömür boyu kullanırsınız ben zaten motosiklet kullanıyorum sadece sınava gider geçerim diye düşünüyorsanız hata yaparsınız.

 

Motosiklet sınavlarında artık slalom – 8 çizme (6 metre genişliğinde ) – engelden kaçma – 20 mt. Düz gitmek– ani fren gibi uygulama yapılmakla birlikte akan trafikte sürüş eğitimde eklendi. Yani diyoruz ki artık motosiklet eğitimleri önemli ve yetersiz eğitim alan sınavları geçemez ehliyet sahibi olamaz sizde tek seferde ehliyet sahibi olmak istiyorsanız iyi araştırma yapın ve sadece kurumsal firmaları tercih edin. Sevgili a2teker okurumuz direksiyon uygulama sınavından sonra herhangi bir trafik tescil bürolarından randevu alarak ehliyet işlemlerinizi gerçekleştirebilirsin.

 

Sınavı geçmiş olanız ehliyetinizin olması anlamına gelmemektedir. Lütfen ehliyetsiz motosiklet kullanmayın ve hatalı duruma düşmeyin. Başlangıç olarak hangi motoru almayılım. Bayan sürücülerin motosiklet eğitimleri İyi sürücü olma teknikleri Gelecek sayımızda kaleme alacağım.

 
Etiketler: Motosiklet, Ehliyeti, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı