Yazı Detayı
07 Ağustos 2015 - Cuma 07:17 Bu yazı 943 kez okundu
 
Uzun Yola Çıkmadan Önce Ne Yapmalıyız?
Sedat Güven
sedat@gsem.com.tr
 
 

Sıkıntılı ve üzerinize karabasan gibi çöken kış ayları sonunda bitti. Havalar iyice ısındı, parlayan güneşli günlerde hafta sonları şehirden uzaklaşabilmek için can atıyorsunuz ya da tatil planları yapıyorsunuz.

Kış boyunca şehirde ve işinizde yaşadığınız stresi atmak ve kendinizi yenileyebilmek için motosikletinizle yapacağınız birkaç yüz belki de birkaç bin kilometrelik seyahat hayali kuruyorsunuz.

 

Bahar aylarının ılık ve keyifli günlerinde yeniden motosiklet kullanmanın sonsuz zevkini yakalamak  isterken, bu güzel geziniz, hiç hesapta olmayan ızdırap verici eziyete dönüşebilir.

Böyle zor bir durumda kalmamanız için dikkat etmeniz gereken birkaç konu var.

Öncelikle yola çıkmadan önce yapılması gereken hazırlıklardan bahsedelim.

Bilirsiniz ki motosikletler yapıları itibariyle trafikteki birçok araçtan daha hızlı,çeviktirler, ancak bu üstün performanslarını en yüksek seviyede ve emniyetli bir şekilde sergileyebilmeleri için gereken bakımları aksatılmadan  yapılmalıdır ve motosikletin özellikle yürüyen ve çalışan aksamı düzenli olarak kontrol edilmelidir.

 

YOLA ÇIKMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN KONTROLLER

MOTOR YAĞI    :

Motor yağınızın seviyesini mutlaka kontrol etmeli eksikse tamamlamalısınız. Eğer yağınız tamam ama değiştirme kilometresi yakınsa yağınızı değiştirerek yola çıkmalısınız.

ÖN VE ARKA FREN HİDROLİK SEVİYELERİNİN KONTROLU

Frenler hayatınızın emniyetidir ve sağlıklı çalışmaları gerekir. Bunun için fren hidroliklerinin tamam olmasına özen göstermelisiniz. Motosikletinizin ön ve arka merkezlerindeki seviyeler minimum seviye işaretinin altına düşmemelidir.

FREN BALATALARI

Balatalar bitmeye yakınsa değiştirmeden yola çıkmayın.

LASTİKLER VE LASTİK HAVALARI

Motosiklet kullanımında lastiklerin önemini vurgulamaya gerek yok. En hayati unsur lastiklerimizdir, bizi hayata bağlayan tutuşu sağlayan lastiklerimizin trafik rejiminin izin verdiği diş derinliğinde olmalıdır. Lastik hava basınçları motosiklet manuel kitapçığında yazan değerlerde hava basıncında olmalı, azı ve çoğu tutuşu ve sürüş kalitesine etki eder.

ZİNCİR

Bir zincirin ömrü ortalama 20 000 – 25 000 km dir. Son değiştirmeden sonra kaç km yol kat ettiğinizi bilmenizde fayda vardır. Buna göre zincirinizi doğru kilometrede değiştirebilir ve motosikletinizi sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

SOĞUTMA SİSTEMİ

Su soğutmalı motosikletlerde yola çıkmadan önce mutlaka su seviyesini kontrol edin. Düşük su seviyeleri aşırı hararete neden olup, motorun ağır hasar almasına sebebiyet verebilir.

MOTORDA BULUNMASI GEREKENLER

LASTİK SPREYİ

Tubeless ya da şambrelli lastikler için kullanılabilir mahiyette olmakla beraber sonuç beklememek gerekir. Bulundurmanızda fayda var.

ZİNCİR SPREYİ

Zincir için en önemli ve bir o kadar da kolay olan bakım periyodik yağlamadır. Ortalama her beşyüz km de bir yapılan yağlama hem zincirin rahat çalışmasını sağlayacak, hem de ömrünü uzatacaktır.

Zincir Kilidi

İlk Yardım Seti

El Feneri

Yağmurluk

Yukarıda belirtilenler en temel ihtiyaçlardır.Bu listeyi uzatmak tabiî ki mümkün. Her sürücü, biraz da kendi tecrübelerinden yararlanarak ihtiyaç listesini oluşturmalıdır.

OLASI ARIZA DURUMLARI VE BASİT SÜRÜCÜ ÇÖZÜMLERİ

Yukarıda yazılı olan ihtiyaç listesi eksiksiz olarak yanınızdaysa, yolda çıkabilecek ufak tefek arıza tamiri ve bakımları yapabilirsiniz.Burada önemli olan sadece sürücü olmak değil, zaman içinde kindinizi teknik konularda da eğitmenizdir.

 

MOTOSİKLETİNİZİ YÜKLERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR

Herşeyden önce motora bindiğinizi unutmayın. Yeriniz kısıtlı olduğu için özellikle giysiler konusunda seçici davranmanızı tavsiye ederiz. Alabileceğiniz minimum eşya ile yola çıkın. Yan çantalarınız varsa iki tarafın dengeli olmasına özen göstermelisiniz. Arkada yolcu yoksa seleyi de aşırı olmamak kaydıyla yükleyebilirsiniz. Depo üstü çantasına yolculuk sırasında kullanacağınız ufak tefek eşyalarınızı koyun.

Yüklü motorun lastik havaları da değişecektir. Bu yeni değerleri kullanma kılavuzundan ya da teknik servisten öğrenebilirsiniz. Motorunuzun ağırlığı arttıkça ivmelenme ve yavaşlama reaksiyonları değişecektir. Bu yüzden ilk birkaç yüz kilometre yeni değerlere alışana kadar her zamankinden daha temkinli olun. Yüklü motor dar dönüşlerde devrilme eğilimi gösterir. Hayırlı yolculuklar…

 
Etiketler: UZUN, YOLA, ÇIKMADAN, ÖNCE, NE, YAPMALIYIZ
Yorumlar
Haber Yazılımı